  • CRCW0805590RDHEAP
CRCW0805590RDHEAP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0805590RDHEAP
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CRCW0805590RDHEAP
Package:
Datasheet:
CRCW0805590RDHEAP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 590Ohm, 0.5%,
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0805590RDHEAP
    Select All
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    150V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    590Ohm