  • CRCW08051R40FNEB
CRCW08051R40FNEB
advertisement
Manufacturer No:
CRCW08051R40FNEB
HK JDW NO:
873-CRCW08051R40FNEB
Datasheet:
CRCW08051R40FNEB
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 1.4Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW08051R40FNEB
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    1.4Ohm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm