  • CRCW0805158RFKEB
CRCW0805158RFKEB
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0805158RFKEB
HK JDW NO:
873-CRCW0805158RFKEB
Datasheet:
CRCW0805158RFKEB
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 158Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0805158RFKEB
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
    CRCW
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    158Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 150
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm