  • CRCW06034K70FKEA
CRCW06034K70FKEA
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06034K70FKEA
HK JDW NO:
873-CRCW06034K70FKEA
Datasheet:
CRCW06034K70FKEA
Description:
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/10W 0603
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06034K70FKEA
    Select All
  • Contact Material
    Copper
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    4.7kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Thick Film
  • Color
    Black
  • Gender
    Female
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Depth
    850μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Current Rating
    1.5A
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm