  • CRCW06031K18FKEA
CRCW06031K18FKEA
advertisement
Manufacturer No:
CRCW06031K18FKEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CRCW06031K18FKEA
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRCW06031K18FKEA
Description:
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CRCW06031K18FKEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.18kOhm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Depth
    850μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm