  • CRCW0603102KFKEC
CRCW0603102KFKEC
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0603102KFKEC
HK JDW NO:
873-CRCW0603102KFKEC
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CRCW0603102KFKEC
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 102kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0603102KFKEC
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    102kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 75
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    100mW
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height
    500μm
  • Height Seated (Max)
    0.020 0.50mm