  • CRCW0402976KFKED
CRCW0402976KFKED
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0402976KFKED
HK JDW NO:
873-CRCW0402976KFKED
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
CRCW0402976KFKED
Description:
RES SMD 976K OHM 1% 1/16W 0402
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0402976KFKED
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    976kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V) : 50
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm