  • CRCW04027K87FKEE
CRCW04027K87FKEE
advertisement
Manufacturer No:
CRCW04027K87FKEE
HK JDW NO:
873-CRCW04027K87FKEE
Datasheet:
CRCW04027K87FKEE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 7.87kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW04027K87FKEE
    Select All
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    400μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    7.87kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V) : 50
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW