  • CRCW0402294RFHEDP
CRCW0402294RFHEDP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0402294RFHEDP
HK JDW NO:
873-CRCW0402294RFHEDP
Datasheet:
CRCW0402294RFHEDP
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-P Series, Thick Film, 294Ohm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0402294RFHEDP
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-P
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    294Ohm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Additional Feature
    SEMI PRECISION, RATED AC VOLTAGE(V):50
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm