  • CRCW0402150RJNEDHP
CRCW0402150RJNEDHP
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0402150RJNEDHP
HK JDW NO:
873-CRCW0402150RJNEDHP
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW-HP Series, Thick Film, 150Ohm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 17562
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0402150RJNEDHP
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    CRCW-HP
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    150Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE, RATED AC VOLTAGE (V): 50
  • Power Rating
    200mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm