  • CRCW0201240RFNEE
CRCW0201240RFNEE
advertisement
Manufacturer No:
CRCW0201240RFNEE
HK JDW NO:
873-CRCW0201240RFNEE
Datasheet:
CRCW0201240RFNEE
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CRCW Series, Thick Film, 240Ohm, 0.05W 1/20W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
CRCW0201240RFNEE
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    240Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    30V
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 30V
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR, Paper, 13 Inch
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Height Seated (Max)
    0.011 0.28mm