  • CR75NP-1R8MC
CR75NP-1R8MC
advertisement
Manufacturer No:
CR75NP-1R8MC
HK JDW NO:
738-CR75NP-1R8MC
Package:
Nonstandard
Datasheet:
CR75NP-1R8MC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR75NP-1R8MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CR75
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.307Lx0.276W 7.80mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Wirewound
  • Current Rating (Amps)
    4.5A
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    4.5A
  • Inductance
    1.8μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    19.5mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    36.5MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    7.7978mm
  • Width
    7.0104mm