  • CR5220-20
CR5220-20
advertisement
Manufacturer No:
CR5220-20
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
HK JDW NO:
173-CR5220-20
Package:
Module
Datasheet:
CR5220-20
Purchasing and Inquiry
CR5220-20 Overview
In order to ensure safety, the current sensors are placed in Module packages. It is designed to protect the current sensors from damage by packaging them in the Bulk. In general, current sensors should provide no more than 100mA amps of current. Current sensors should supply no more current than 100mA. Current sensors must work at a temperature above 0°C. But the maximum operating temperature for current sensors should be set to 50°C.
CR5220-20 Features
Moisture Sensitivity Level: Not Applicable
Operating Temperature: 0°C~50°C
1 Channels
Mounting Type: DIN Rail, Panel
Sensor Type: Hall Effect, Closed Loop
Supply Voltage: 24V
Frequency: DC
Sensing Current: 20A
Module Package
CR5220-20 Applications
There are a lot of CR Magnetics Inc. CR5220-20 Current Sensors applications.
  • Switched Mode Power Supplies(SMPS)
  • AC variable speed drives
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Static converters for DC motor drives
  • Power supply management
  • DC and AC power monitoring
  • Overcurrent protection
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Home Automation
  • OEM Current Sensing
Step5Bar-code shipping tag
CR5220-20
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CR5220-20.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    DIN Rail, Panel
  • Mounting Type
    DIN Rail, Panel
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    0°C~50°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    CR5200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    50°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Voltage - Supply
    24V
  • Frequency
    DC
  • Output
    Ratiometric, 4mA ~ 20mA
  • Current - Supply (Max)
    100mA
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Max Supply Current
    100mA
  • Accuracy
    ±1%
  • Response Time
    250ms
  • Sensor Type
    Hall Effect, Closed Loop
  • For Measuring
    DC
  • Current - Sensing
    20A