  • CR22B-50D-2.54DS(70)
CR22B-50D-2.54DS(70)
advertisement
Manufacturer No:
CR22B-50D-2.54DS(70)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-CR22B-50D-2.54DS(70)
Package:
Description:
Female Black 0.100 2.54mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder Gold 50 Positions Polybutylene Terephthalate (PBT)
Step5Bar-code shipping tag
CR22B-50D-2.54DS(70)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CR22
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    50
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Flush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.130 (3.30mm) Dia
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Current Rating
    3A
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Card Thickness
    0.063 1.60mm
  • Length - Termination
    0.157 inch