  • CR22A-80D-2.54DS(70)
CR22A-80D-2.54DS(70)
advertisement
Manufacturer No:
CR22A-80D-2.54DS(70)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-CR22A-80D-2.54DS(70)
Package:
Datasheet:
Description:
Female Black 0.100 2.54mm Copper Alloy 2 Rows Tray Solder Gold 80 Positions Polybutylene Terephthalate (PBT)
Quantity:
In Stock : 56
Step5Bar-code shipping tag
CR22A-80D-2.54DS(70)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Material - Insulation
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CR22
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    80
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    80
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Card Type
    Non Specified - Dual Edge
  • Read Out
    Dual
  • Card Thickness
    0.063 1.60mm