  • CR16MCS9VJE7/NOPB
CR16MCS9VJE7/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
CR16MCS9VJE7/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-CR16MCS9VJE7/NOPB
Package:
80-QFP
Datasheet:
Description:
64KB 64K x 8 FLASH CR16B 16-Bit Microcontroller CompactRISC™ Series CR16MCS9 80 Pin 16MHz 5V 80-QFP
Quantity:
In Stock : 8758
Step5Bar-code shipping tag
CR16MCS9VJE7/NOPB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-QFP
  • Number of Pins
    80
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    CompactRISC™
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    80
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    250
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    16MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    CR16MCS9
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Interface
    2-Wire, CAN, I2C, SMBus, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    56
  • RAM Size
    3K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    CR16B
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    16-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    ACCESS.Bus (2-Wire/I2C, SMBus), CANbus, Microwire/Plus (SPI), UART/USART
  • Bit Size
    16
  • Data Converter
    A/D 8x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    3
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm