  • CR1206-FX-2741ELF
CR1206-FX-2741ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR1206-FX-2741ELF
HK JDW NO:
103-CR1206-FX-2741ELF
Datasheet:
CR1206-FX-2741ELF
Description:
FIXED RESISTOR CR1206 Series, Thick Film, 2.74kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 16785
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
CR1206-FX-2741ELF
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.74kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm