  • CR0805-FX-1020ELF
CR0805-FX-1020ELF
advertisement
Manufacturer No:
CR0805-FX-1020ELF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-CR0805-FX-1020ELF
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
CR0805-FX-1020ELF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CR0805-FX-1020ELF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    CR0805
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    102Ohm
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    609.6μm
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm