  • CR0402-JW-103GLF
CR0402-JW-103GLF
advertisement
Manufacturer No:
CR0402-JW-103GLF
HK JDW NO:
103-CR0402-JW-103GLF
Datasheet:
CR0402-JW-103GLF
Description:
FIXED RESISTOR CR0402 Series, Thick Film, 10kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 500915
Step5Bar-code shipping tag
CR0402-JW-103GLF
    Select All
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    406.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.016 0.40mm
  • Thickness
    356μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    62.5mW
  • Voltage - Rated DC
    50V