  • CQ82C55A
CQ82C55A
advertisement
Manufacturer No:
CQ82C55A
HK JDW NO:
668-CQ82C55A
Package:
44-QFP
Datasheet:
CQ82C55A
Description:
44 Termination 0.8mm I/O Expander 82C55A 5V 44-QFP
Purchasing and Inquiry
CQ82C55A Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.A 44-QFP-shaped packaging surrounds the device.As a matter of fact, it is available in the Tube case as well.Votage is supplied within a period of 4.5V~5.5V.It is recommended that you mount it in a Surface Mount-position.A device works when its operating temperature ranges from 0°C~70°C to 0°C~70°C.In terms of termination, it is characterized by 44 termination as a whole.There are 44 pins on the part in total.At 5V, the device is providing voltage to the user.To run 260, we rely on this part's peak reflow temperature.3 ports are available on the device in total.You can look for related parts based on the 82C55A family.
CQ82C55A Features
CQ82C55A Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CQ82C55A I/O Expanders applications.
  • Low-pass filters
  • PHS
  • Wi-Fi devices
  • Video Game Console
  • Portable/ Handheld Devices
  • Linkwitz–Riley filter
  • Software-controlled signal processors
  • CDMA2000
  • Sound enhancement
  • Set Top Boxes
Step5Bar-code shipping tag
CQ82C55A
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to CQ82C55A.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    44
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G44
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA
  • Height Seated (Max)
    2.45mm
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm