  • CPR151K600JE10
CPR151K600JE10
advertisement
Manufacturer No:
CPR151K600JE10
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CPR151K600JE10
Package:
Radial
Datasheet:
CPR151K600JE10
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.6kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
CPR151K600JE10
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    SNAP-IN
  • Operating Temperature
    -65°C~225°C
  • Series
    CPR
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.888Lx0.500W 47.96mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    1.6kOhm
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Fireproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm