  • CPR05R1500KE14
CPR05R1500KE14
advertisement
Manufacturer No:
CPR05R1500KE14
HK JDW NO:
873-CPR05R1500KE14
Datasheet:
CPR05R1500KE14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 150mOhm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CPR05R1500KE14
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    150mOhm
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Spacing
    14.99mm
  • Height
    9.144mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.060Lx0.375W 26.92mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%