  • CPF0603B12R4E
CPF0603B12R4E
advertisement
Manufacturer No:
CPF0603B12R4E
HK JDW NO:
792-CPF0603B12R4E
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, CPF, Neohm Series, Thin Film, 12.4Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CPF0603B12R4E
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CPF, Neohm
  • Size / Dimension
    0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    12.4Ohm
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Power Rating
    63mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Height
    550μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm