  • CPC1017NTR
CPC1017NTR
advertisement
Manufacturer No:
CPC1017NTR
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-CPC1017NTR
Package:
4-SOP (0.150, 3.81mm)
Purchasing and Inquiry
CPC1017NTR Description
CPC1017NTR Features
Designed for Use in Security Systems Complying with EN50130-4
Only 1mA of LED Current Required to Operate
1500Vrms Input/Output Isolation
High Reliability
No EMI/RFI Generation
Immune to Radiated EM Fields
Halogen Free
Tape & Reel Version Available
Small 4-Pin SOP Package
Flammability Rating UL 94 V-0
CPC1017NTR Applications
Instrumentation
Multiplexers
Data Acquisition
Electronic Switching
I/O Subsystems
Meters (Watt-Hour, Water, Gas)
Medical Equipment—Patient/Equipment Isolation
Industrial Controls
Step5Bar-code shipping tag
CPC1017NTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SOP (0.150, 3.81mm)
  • Number of Pins
    4
  • Supplier Device Package
    4-SOP
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    CPC, OptoMOS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Termination
    Gull Wing
  • Resistance
    16Ohm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1pF
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Output Voltage
    60V
  • Output Type
    AC, DC
  • Max Output Current
    100mA
  • Circuit
    SPST-NO (1 Form A)
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Input
    1.2VDC
  • Output Current
    100mA
  • Throw Configuration
    SPST
  • Turn On Delay Time
    10 ms
  • Max Output Voltage
    60V
  • Max Input Voltage
    1.4V
  • Relay Type
    Relay
  • Turn-Off Delay Time
    10 ms
  • Voltage - Load
    0V~60V
  • On-State Resistance (Max)
    16Ohms
  • Max Input Current
    50mA
  • Input Current
    50mA
  • Load Current
    100mA
  • Isolation Voltage
    1.5kV
  • On-State Resistance
    16Ohm
  • Height
    2.159mm
  • Length
    4.089mm
  • Width
    3.8mm