  • CP82C55A-5
CP82C55A-5
advertisement
Manufacturer No:
CP82C55A-5
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-CP82C55A-5
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
CP82C55A-5
Description:
40 Termination I/O Expander 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Purchasing and Inquiry
CP82C55A-5 Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.In the packaging with the 40-DIP (0.600, 15.24mm), there is a device enclosed in the package.Case Tube is available.In this case, the vote is supplied within the range of 4.5V~5.5V.The mounting type it recommends is Through Hole.A device works when its operating temperature ranges from 0°C~70°C to 0°C~70°C.In terms of termination, it is characterized by 40 termination as a whole.There are 40 pins on the part in total.At 5V, the device is providing voltage to the user.There are a total of 3 ports available on the device.
CP82C55A-5 Features
CP82C55A-5 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC CP82C55A-5 I/O Expanders applications.
  • Sound enhancement
  • WCDMA
  • Digital Voltmeters
  • Medical Imaging
  • Cellular phone
  • Signal enhancement
  • Cardiac pacemakers
  • Weigh Scales
  • Portable Instrumentation
  • Digital-generated analog (D-A) signals
Step5Bar-code shipping tag
CP82C55A-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Pin Count
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T40
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA