  • CP82C55A-5
CP82C55A-5
advertisement
Manufacturer No:
CP82C55A-5
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-CP82C55A-5
Package:
Datasheet:
CP82C55A-5
Description:
40 Termination 2.54mm 5V I/O Expander 5V
Purchasing and Inquiry
CP82C55A-5 Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.Overall, it terminates in 40.It is estimated that the part has 40 pins in total.There is voltage at 5V provided by the device.This part's peak reflow temperature is utilized to run NOT SPECIFIED.A total of five 3 ports are available on the device.5V can be used to deliver the power.It belongs to the PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE uPs/uCs/Peripheral ICs Type.The product belongs to the Parallel IO Port series of products.
CP82C55A-5 Features
CP82C55A-5 Applications
There are a lot of Intel CP82C55A-5 I/O Expanders applications.
  • ECG monitor system apps
  • Low-pass filters
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • Signal enhancement
  • Wi-Fi devices
  • Modems
  • Software-controlled signal processors
  • Wien notch
  • Weigh Scales
  • 802.11x Receivers
Step5Bar-code shipping tag
CP82C55A-5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    40
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Parallel IO Port
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    40
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of I/O
    24
  • Number of Ports
    3
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    PARALLEL IO PORT, GENERAL PURPOSE
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Height Seated (Max)
    6.35mm
  • Length
    51.75mm
  • Width
    15.24mm