  • CP2102N-A01-GQFN28
CP2102N-A01-GQFN28
advertisement
Manufacturer No:
CP2102N-A01-GQFN28
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-CP2102N-A01-GQFN28
Package:
28-WFQFN Exposed Pad
Description:
3V~3.6V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD 28 Pins Bridge, USB to UART 0.5mm 28-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CP2102N-A01-GQFN28 Overview
It is available in the 28-WFQFN Exposed Pad package. Easy-to-carry Tube-shaped packaging. A temperature of -40°C~85°C should be maintained for reliable operation. The 3V~3.6VV power source is all you need to use it. A 28 termination can be found in it. 3.3V is the supply voltage that enables high efficiency. There are 28 pins used in order to operate the device. BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs are present in this gadget. It is currently possible to obtain 9.5mA. It is an electrical component that belongs to the USBXpress? series and is made of copper. Parts with 1 ports belong to the part.
CP2102N-A01-GQFN28 Features
1 ports
CP2102N-A01-GQFN28 Applications
There are a lot of Silicon Labs CP2102N-A01-GQFN28 Controllers Interface ICs applications.
  • Smart handheld devices
  • Laptops
  • Ultrabook/Notebook Computers
  • Mobile Monitors
  • Multi-Function Monitors
  • Small Networks in HVAC or Building Control
  • PC Motherboards
  • AC?DC PD 3.0 Compliant Adapters
  • Remote transmission formatter
  • Embedded, Industrial Controller
Step5Bar-code shipping tag
CP2102N-A01-GQFN28
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    28-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    28
  • Manufacturer Package Identifier
    CP2102N-A01-GQFN28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    USBXpress™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    28
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Function
    Bridge, USB to UART
  • Interface
    UART
  • Number of Ports
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Current - Supply
    9.5mA
  • Protocol
    USB
  • USB
    USB 2.0
  • Standards
    USB 2.0
  • Max Junction Temperature (Tj)
    105°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    800μm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm