  • CP2102N-A01-GQFN24
CP2102N-A01-GQFN24
advertisement
Manufacturer No:
CP2102N-A01-GQFN24
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-CP2102N-A01-GQFN24
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Description:
3V~3.6V CMOS USB 2.0 UART Controllers Interface ICs QUAD 24 Pins Bridge, USB to UART 0.5mm 24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
CP2102N-A01-GQFN24 Overview
The package 24-VFQFN Exposed Pad contains it. Easy-to-carry Tube-shaped packaging. A temperature regulation of -40°C~85°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 3V~3.6VV to work. In it, there are terminations that end in 24. High efficiency is possible with a supply voltage of 3.3V. Using 24 pins, the device operates. In total, this gadget is composed of BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs/uCs/peripheral ICs. There is a supply of 9.5mA at the moment. The USBXpress? series includes this electrical component. 1 ports are owned by the part.
CP2102N-A01-GQFN24 Features
1 ports
CP2102N-A01-GQFN24 Applications
There are a lot of Silicon Labs CP2102N-A01-GQFN24 Controllers Interface ICs applications.
  • Factory Automation and Process Controls
  • Custom USB Devices
  • Tablets, Netbooks, Ultra?Mobile PCs
  • AC?DC PD 3.0 Compliant Adapters
  • Smartphone motherboard
  • Wall Chargers for Tablet PC’s and Laptop Batteries
  • Factory Automation
  • DC?DC Car Chargers for Individual Port Power Control
  • Intelligent Instrumentation
  • Commercial LED Lighting
Step5Bar-code shipping tag
CP2102N-A01-GQFN24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    USBXpress™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    24
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Function
    Bridge, USB to UART
  • Interface
    UART
  • Number of Ports
    1
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS
  • Current - Supply
    9.5mA
  • Data Rate
    12 mbps
  • Protocol
    USB
  • USB
    USB 2.0
  • Standards
    USB 2.0
  • Max Junction Temperature (Tj)
    105°C
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    800μm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm