  • CP002M240R0FB37
CP002M240R0FB37
advertisement
Manufacturer No:
CP002M240R0FB37
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-CP002M240R0FB37
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Wirewound, 240Ohm, 1%,
Step5Bar-code shipping tag
CP002M240R0FB37
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    240Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION
  • HTS Code
  • Power Rating
    4W
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    4W
  • Size Code
    7125
  • Rated Temperature
    40°C