  • CP001056R00JE66
CP001056R00JE66
advertisement
Manufacturer No:
CP001056R00JE66
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CP001056R00JE66
Package:
Axial
Datasheet:
CP001056R00JE66
Description:
FIXED RESISTOR, 56Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CP001056R00JE66
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Lead Length
    35mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CP
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.890Lx0.394W 48.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm