  • CP000556R00JE66
CP000556R00JE66
advertisement
Manufacturer No:
CP000556R00JE66
HK JDW NO:
873-CP000556R00JE66
Datasheet:
CP000556R00JE66
Description:
FIXED RESISTOR, 56Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CP000556R00JE66
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    Rectangular
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    35mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm