  • CP0005390R0JB143
CP0005390R0JB143
advertisement
Manufacturer No:
CP0005390R0JB143
HK JDW NO:
873-CP0005390R0JB143
Datasheet:
CP0005390R0JB143
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 390Ohm, Metal Oxide, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CP0005390R0JB143
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    no
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    390Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide, Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Construction
    Fireproof
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    0.914 mm
  • Size Code
    8737
  • Rated Temperature
    40°C
  • Height
    10.32mm