  • CP0005250R0JE14
CP0005250R0JE14
advertisement
Manufacturer No:
CP0005250R0JE14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CP0005250R0JE14
Package:
Axial
Datasheet:
CP0005250R0JE14
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 250Ohm, Metal Oxide, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CP0005250R0JE14
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CP
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    250Ohm
  • Composition
    Metal Oxide, Wirewound
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Rated Temperature
    40°C
  • Height
    8.73mm