  • CP00051K300JE14
CP00051K300JE14
advertisement
Manufacturer No:
CP00051K300JE14
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CP00051K300JE14
Package:
Axial
Datasheet:
CP00051K300JE14
Description:
FIXED RESISTOR, 1.3kOhm, Metal Oxide Film,
Step5Bar-code shipping tag
CP00051K300JE14
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~225°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CP
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.375W 22.22mmx9.52mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    1.3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Oxide Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Fireproof
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    5W
  • Lead Length
    25.4mm
  • Lead Diameter
    0.914 mm
  • Size Code
    8737
  • Height
    9.525mm