  • CP00036R800JE66
CP00036R800JE66
advertisement
Manufacturer No:
CP00036R800JE66
HK JDW NO:
873-CP00036R800JE66
Datasheet:
CP00036R800JE66
Description:
FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
CP00036R800JE66
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~275°C
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.875Lx0.313W 22.22mmx7.94mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±400ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FLAMEPROOF
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    35mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm