  • CNC-99-14-1-2
CNC-99-14-1-2
advertisement
Manufacturer No:
CNC-99-14-1-2
Manufacturer:
CNC Tech
HK JDW NO:
168-CNC-99-14-1-2
Package:
Datasheet:
Description:
CORD 14AWG 5-15P - FK TERM 3.28'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CNC-99-14-1-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    105°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    125VAC
  • Current Rating (Amps)
    90A
  • Style
    Male Pins (Blades) to Leads
  • Current Rating
    90A
  • Number of Conductors
    3
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Wire/Cable Gauge
    14 AWG