CMS82C55AZ96
CMS82C55AZ96
668-CMS82C55AZ96
44-LCC (J-Lead)
I/O Expander 82C55A 44-LCC (J-Lead)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
CMS82C55AZ96 Overview
With 24 I/Os, it can be programmed.Packaging includes the device and the 44-LCC (J-Lead).The case comes in the form of a Tape & Reel (TR).In this case, the vote is supplied within the range of 4.5V~5.5V.The mounting type it recommends is Surface Mount.In order for the device to operate, the operating temperature range 0°C~70°C must be met.There are 44 pins on the part in total.It is possible to search for parts related to the 82C55A family based on the part number.
CMS82C55AZ96 Features
CMS82C55AZ96 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CMS82C55AZ96 I/O Expanders applications.
- MPI M-PHY and D-PHY
- Mobil Internet Devices (MID)
- Tone control and other equalization
- Antialiasing Filter
- Schmitt-trigger oscillators
- Bluetooth-enabled mobile communications devices
- Medical Imaging
- Repeaters, Radio Links, and Modems
- Low-voltage, high CMRR applications
- Cordless phones
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
CMS82C55AZ96
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Renesas Electronics America668-ID82C55A40-CDIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CMS82C55AZ44-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-IP82C55AZ40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-IS82C55A44-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CMP82C55AZ40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CQ82C55AZ44-QFP2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CS82C55AZ44-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CS82C55AZ9644-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Renesas Electronics America668-CP82C55AZ40-DIP (0.600, 15.24mm)2-3 DaysAdd Compare