  • CMR08F563FOCR
CMR08F563FOCR
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F563FOCR
HK JDW NO:
192-CMR08F563FOCR
Datasheet:
CMR08F563FOCR
Description:
CMR Series 0.056μF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F563FOCR
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    1.461Lx0.421W 37.10mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.1mm
  • Width
    10.7mm