  • CMR08F563FOCM
CMR08F563FOCM
advertisement
Manufacturer No:
CMR08F563FOCM
HK JDW NO:
192-CMR08F563FOCM
Package:
Radial
Datasheet:
CMR08F563FOCM
Description:
CMR Series 0.056μF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~125°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR08F563FOCM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Mica
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CMR
  • Size / Dimension
    1.461Lx0.421W 37.10mmx10.70mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn60Pb40)
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Terminal Pitch
    26.7mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Spacing
    1.051 26.70mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Height Seated (Max)
    0.909 23.10mm
  • Length
    37.1mm
  • Width
    10.7mm