  • CMR06F511FPDR
CMR06F511FPDR
advertisement
Manufacturer No:
CMR06F511FPDR
HK JDW NO:
192-CMR06F511FPDR
Datasheet:
CMR06F511FPDR
Description:
CMR Series 510pF Mica Capacitor ±1% Bulk -55°C~150°C Through Hole 0/+70ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR06F511FPDR
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.650Lx0.201W 16.50mmx5.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    0/+70ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • HTS Code
  • Capacitance
    510pF
  • Terminal Pitch
    8.9mm
  • Lead Spacing
    0.350 8.90mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Size Code
    6520
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    16.5mm
  • Width
    5.1mm