  • CMR03C7R0DOCP
CMR03C7R0DOCP
advertisement
Manufacturer No:
CMR03C7R0DOCP
HK JDW NO:
192-CMR03C7R0DOCP
Datasheet:
CMR03C7R0DOCP
Description:
CMR Series 7pF Mica Capacitor ±0.5pF Bulk -55°C~125°C Through Hole -200/+200ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
CMR03C7R0DOCP
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    CMR
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.272Lx0.110W 6.90mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±0.5pF
  • Temperature Coefficient
    -200/+200ppm/Cel ppm/°C
  • Voltage - Rated
    300V
  • HTS Code
  • Capacitance
    7pF
  • Depth
    2.8mm
  • Military Standard
    MIL-PRF-39001
  • Lead Pitch
    3mm
  • Lead Spacing
    0.118 3.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    300V
  • Lead Diameter
    400 μm
  • Size Code
    2711
  • Height Seated (Max)
    0.189 4.80mm
  • Length
    6.9mm