  • CMQ82C55AZ
CMQ82C55AZ
advertisement
Manufacturer No:
CMQ82C55AZ
HK JDW NO:
668-CMQ82C55AZ
Package:
44-QFP
Datasheet:
CMQ82C55AZ
Description:
I/O Expander 82C55A 44-QFP
Purchasing and Inquiry
CMQ82C55AZ Overview
It features 24 I/Os.A 44-QFP-shaped packaging surrounds the device.In addition to the Bulk case, it is also available in other cases as well.Votage is provided within 4.5V~5.5V.Surface Mount mounting is the type of mounting that is recommended for it.Devices work when their operating temperature falls within a certain range, called 0°C~70°C.It is estimated that the part has 44 pins in total.Depending on which family of 82C55A part you are looking for, you can find related parts.
CMQ82C55AZ Features
CMQ82C55AZ Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. CMQ82C55AZ I/O Expanders applications.
  • Schmitt-trigger oscillators
  • Bessel filter
  • 802.11x Receivers
  • Audio/Sonar/Avionics frequency filtering
  • PMP/MP3 Players
  • Multi-function filters
  • Camcorder
  • Video Game Console
  • Multiple-feedback active high-pass filters
  • Data acquisition systems
Step5Bar-code shipping tag
CMQ82C55AZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    44-QFP
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    82C55A
  • Pin Count
    44
  • Output Type
    Open Drain
  • Interface
    Parallel
  • Number of I/O
    24
  • Interrupt Output
    No
  • Current - Output Source/Sink
    2.5mA