  • CMF601K3700FKRE70
CMF601K3700FKRE70
advertisement
Manufacturer No:
CMF601K3700FKRE70
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-CMF601K3700FKRE70
Package:
Axial
Datasheet:
CMF601K3700FKRE70
Description:
FIXED RESISTOR, 1.37kOhm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMF601K3700FKRE70
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CMF
  • Size / Dimension
    0.145Diax0.344L 3.68mmx8.74mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.37kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Composition
    Metal Film
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Working Voltage
    500V
  • Lead Diameter
    0.64 mm