  • CMF553M7400FKBF
CMF553M7400FKBF
advertisement
Manufacturer No:
CMF553M7400FKBF
HK JDW NO:
873-CMF553M7400FKBF
Datasheet:
CMF553M7400FKBF
Description:
FIXED RESISTOR, 3.74MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
CMF553M7400FKBF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    3.74MOhm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    FLAME PROOF, PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Length
    38.1mm
  • Lead Diameter
    0.64 mm