  • CMF1/41151FLFTR
CMF1/41151FLFTR
advertisement
Manufacturer No:
CMF1/41151FLFTR
Manufacturer:
TT Electronics
HK JDW NO:
850-CMF1/41151FLFTR
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR, 1.15kOhm, Metal Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMF1/41151FLFTR
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    1.15kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    6.8mm