  • CMDZ5250B BK
CMDZ5250B BK
advertisement
Manufacturer No:
CMDZ5250B BK
Manufacturer:
Central Semiconductor
HK JDW NO:
154-CMDZ5250B BK
Package:
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE ZENER
Step5Bar-code shipping tag
CMDZ5250B BK
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Number of Terminals
    2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    icon-pbfree yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Operating Temperature (Min)
    -65°C
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.25W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Reference Voltage
    20V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Working Test Current
    6.2mA
  • Reverse Current-Max
    0.1μA
  • Dynamic Impedance-Max
    25Ohm
  • Voltage Temp Coeff-Max
    17.2mV/°C
  • Knee Impedance-Max
    600Ohm