  • CMDA20AYAA7D1S
CMDA20AYAA7D1S
advertisement
Manufacturer No:
CMDA20AYAA7D1S
HK JDW NO:
894-CMDA20AYAA7D1S
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CMDA20AYAA7D1S
Description:
LED AMBER/GREEN DIFF 0603 SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CMDA20AYAA7D1S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    CMDA20
  • Size / Dimension
    1.60mm Lx0.80mm W
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    4
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Amber, Green
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • HTS Code
  • Power Rating
    52mW
  • Packing Method
    BULK
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    1.3mm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Configuration
    Independent
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.2V Amber 2.2V Green
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    DUAL COLOR LED
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA Amber 20mA Green
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.60mmx0.80mm
  • Luminous Intensity
    15 mcd
  • Millicandela Rating
    8mcd Amber, 15mcd Green
  • Illumination Color
    Green, Orange
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    605nm Amber 570nm Green
  • Lens Color
    White
  • Reverse Voltage (DC)
    5V