  • CLP-127-02-F-D-TR
CLP-127-02-F-D-TR
advertisement
Manufacturer No:
CLP-127-02-F-D-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-CLP-127-02-F-D-TR
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
CLP-127-02-F-D-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CLP
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    E.L.P., LOW PROFILE, TIGER CLAW CONTACT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Voltage - Rated DC
    340V
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.3A per Contact
  • Total Number of Contacts
    54
  • Insulation Height
    0.084 2.14mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    240V
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.617 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.09 inch
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch