  • CLLC1AX7S0G105M050AC
CLLC1AX7S0G105M050AC
advertisement
Manufacturer No:
CLLC1AX7S0G105M050AC
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-CLLC1AX7S0G105M050AC
Package:
0603 (1608 Metric)
Purchasing and Inquiry
CLLC1AX7S0G105M050AC Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.This coefficient equals X7S indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.With the voltage 4V, it is capable of operating.
CLLC1AX7S0G105M050AC Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X7S being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 4V
CLLC1AX7S0G105M050AC Applications
There are a lot of TDK Corporation CLLC1AX7S0G105M050AC applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • Mobile devices
  • General electronic equipment
Step5Bar-code shipping tag
CLLC1AX7S0G105M050AC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    CLL
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESL (Multi-Terminal)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    Bypass, Decoupling
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7S
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Height
    500μm
  • Thickness (Max)
    0.022 0.55mm