  • CLB-51-70120
CLB-51-70120
advertisement
Manufacturer No:
CLB-51-70120
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-CLB-51-70120
Package:
120
Datasheet:
CLB-51-70120
Description:
Time Delay & Timing Relays KNOB ADJ 120 VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
CLB-51-70120
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Cadmium, Silver
  • Mount
    Socket
  • Mounting Type
    Socketable
  • Package / Case
    120
  • Number of Pins
    8
  • Published
    2003
  • Series
    CL
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Supply
    120VAC
  • Depth
    35.71mm
  • Current Rating
    10A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In
  • Function
    On-Delay
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Breadth
    35.7 mm
  • Circuit
    DPDT (2 Form C)
  • Sealing
    PLASTIC SEALED
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Max Current Rating
    10A
  • Output Current
    10A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Current Rating
    10A
  • Relay Type
    Mechanical Relay
  • Coil Resistance
    1Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@277VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@30VDC
  • Coil Power
    3000mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Contact Rating @ Voltage
    10A @ 277VAC
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Delay Time
    1.2 Sec ~ 120 Sec
  • Timing Adjustment Method
    Hand Dial
  • Timing Initiate Method
    Input Voltage
  • Coil Current(AC)-Max
    0.025A
  • Nominal Input Voltage (AC)
    120V
  • Length
    38.89mm